Nikt nie lubi żyć w samotności…

561419-352x500

Z twórczością Benedicta Wells’a nigdy wcześniej nie miałam styczności.Ten młody niemiecki pisarz,jak sam przyznaje na powieść „Koniec samotności” poświęcił siedem lat życia.Książka trochę różni się od  tych,które preferuje,jednak coś mnie do niej ciągnęło.Nie wiem co to było ale nie żałuje,że ta pozycja trafiła w moje ręce.

„Koniec samotności”to powieść,która jest poruszająca i dająca dużo do myślenia.To opowieść o przeżywaniu straty,radzeniu sobie z żałobą i o samotności.którą odczuwamy na prawie każdej stronie książki. Jednak nie tylko samotność odnajdziemy w tej powieści.Będziemy obserwować wielką,wielką miłość.

Książka zaczyna się dość dziwnie bo od wypadku głównego bohatera i narratora powieści. Jules budzi się po operacji i uświadamia sobie że mógł zginąć. Tylko czy to był zwykły wypadek czy też próba odebrania sobie życia?

Jules jako narrator powieści opowiada nam historię swojego życia od najmłodszych lat.Razem z nim przeżywamy jego życie na nowo.Stawiamy czoło wielu emocjom,które towarzyszą bohaterowi na każdym etapie jego życia.Poznajemy każdy aspekt jego życia z każdym najdrobniejszym szczegółem.

Jules i jego starsze rodzeństwo Marty i Liz różnią się od siebie chyba wszystkim.Jedyną rzeczą,która ich łączy jest wydarzenie sprzed lat.Zdarzenie,które zmieniło ich życie na zawsze: śmiertelny wypadek samochodowy ich ukochanych rodziców.Rodzeństwo zostało umieszczone w jednym internacie,jednak od początku każde z nich żyło własnym życiem.Losy całej trójki rozchodzą się i rodzeństwo po pewnym czasie całkowicie traci ze sobą kontakt.Który odzyskują dopiero,gdy są dorośli.

Jules -najmłodszy z trójki rodzeństwa zmienia się całkowicie,kiedyś był pełny siebie,otwarty do ludzi i zawsze w centrum uwagi.Teraz jest zamknięty w sobie,nie ma przyjaciół,nie walczy o siebie,daje sobą pomiatać.Staje się samotnikiem,coraz bardziej wycofując się do swojego świata marzeń.Dopiero z czasem zaprzyjaźnia się z Alvą,koleżanką z internatu.Dziewczyną tajemniczą i tak jak on zamkniętą w sobie.Ich przyjaźń wydaje się trwać wiecznie,jednak zaraz po maturze ich losy się rozchodzą. Jules przez lata uświadamia sobie jak dużo znaczyła dla niego przyjaciółka,odkrywa uczucie jakie do niej żywi i na przestrzeni lat to uczucie się wzmacnia.

Dzięki wspomnieniom mamy możliwość wejścia w życie narratora,obserwujemy jak bardzo jest niezdecydowany i nie ma planu na życie.Poznajemy dorosłego mężczyznę,któremu praca nie daje satysfakcji.Widzimy człowieka,który jest zagubiony i potwornie samotny.

Gdy jako dorosły mężczyzna Jules ponownie spotyka Alvę ma nadzieję,że tym razem uda im się być razem.Jednak los nigdy nie był dla nich łaskawy i również teraz nie pożałuje im bólu i cierpienia.

W swoich wspomnieniach Jules przeprowadza nas przez każdy etap żałoby,dając nam szansę na zapoznanie się ze śmiercią.

Alternatywą wizji życia i śmierci jest nicość(…)Czy byłoby naprawdę lepiej,gdyby ten świat po prostu nie istniał?A jednak żyjemy,tworzymy sztukę,kochamy,obserwujemy,cierpimy,cieszymy się i śmiejemy.Wszyscy istniejemy na miliony różnych sposobów,aby nie było nicości,a ceną za to  jest  własnie śmierć.

„Koniec samotności” to powieść,która bardzo na mnie wpłynęła.Miałam okazję skonfrontować się z kilkoma demonami swoje przeszłości.Zastanowić się nad tym co teraz dzieję się w moim życiu.

Benedict Wells nie bezpośrednio zadaje pytania czytelnikom:czy jesteś szczęśliwy?czy czujesz się samotny?

Czytając można odnieść wrażenie,że każde zdanie napisane przez autora to jego wspomnienia.Książka porusza w nas struny o których istnieniu mogliśmy zapomnieć lub specjalnie zamknęliśmy w schowku własnej pamięci.Autor daje nam możliwość zastanowienia się nad własnym życiem i stawienia czoła emocjom,które w nas drzemią.Książka jest dość smutna i melancholijna jednak czyta się ją bardzo dobrze i trudno się od niej oderwać.To powieść,która zostanie w nas na długo…

Wydawnictwo MUZA S.A.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>