„Nie ma czegoś takiego jak źli ludzie(…)” It Ends with Us -Colleen Hoover

592132-352x500

Colleen Hoover to jedna z moich ulubionych amerykańskich pisarek.Jej powieści poruszają wiele ciekawych problemów naszego życia.Każda książka spod pióra tej autorki sprawia,że na wiele rzeczy patrzymy inaczej. Colleen Hoover przez wiele lat pisała książki,które były skierowane głównie dla młodych dorosłych,mając w ręce „It Ends with Us” byłam przekonana,że tak też będzie w tym przypadku.Myliłam się.Ta powieść jest inna niż pozostałe tej autorki,jest dojrzalsza,porusza temat,który niestety jest dość często lekceważony i omijany.

Lily Bloom to dziewczyna,która w swoim młodym życiu słyszała nie jedną kłótnie rodziców,widziała jak ojciec bił matkę.Już od najmłodszych lat pragnęła lepszego życia dla siebie.Nie rozumiała dlaczego jej mama broni ojca i trwa w związku w którym cierpi.

Lily jest pełną ciepłą i czułości dziewczyną,która już jako piętnastolatka pomagała innym.Gdy w pobliżu jej rodzinnego domu zobaczyła bezdomnego chłopaka -Atlasa nie umiała przejść obojętnie,zaczęła pomagać mu.

Zaprzyjaźniła się z nim,pokazywała mu,że nie jest sam.Obdarzyła go uczuciem,zrozumieniem i wsparciem.Z biegiem czasu ich relacja rozwinęła się w miłość,która trudno opisać.Samotny chłopak miał przy sobie dziewczynę,która go nie oceniała,wspierała w trudnych chwilach i po prostu była,gdy on tego potrzebował.Los jednak ich rozdzielił…

Lily po zakończeniu szkoły opuściła rodzinny domu i zamieszała w Bostonie.Po śmierci ojca i jego pogrzebie postanowiła wyjść na dach,tylko po to by odetchnąć.To właśnie tam poznaje Ryle’a,lekarza z którym od razu nawiązuje kontakt.

Oboje mają inne zdanie o związkach.Lily pragnie założyć rodzinę,być w przyszłości szczęśliwą matką i żoną.Ryle nigdy nie była w stałym związku,szuka dziewczyn tylko na jedną noc.Nie szuka więzi a jedynie zabawy.Jest neurochirurgiem,który nie ma czasu i chęci się angażować.

Ich spotkanie na dachu pozwala im zwierzyć się „z prawdy”,dwoje całkiem obcych sobie osób bez oporu zwierza się sobie nawzajem wiedząc,że już nigdy się nie spotkają.

To przypadkowe spotkanie sprawia jednak,że nie potrafią o sobie zapomnieć.

Po kilku miesiącach spotykają się ponownie i za  wszelką cenę starają się odepchnąć od siebie uczucia,które się między nimi rodzą.Tylko czy można zwalczyć miłość?

Lily przez wiele lat myślała o swojej pierwszej miłości -Atlasie.Nie wie  jednak co się z nim stało,gdzie się podziewa ani jak mu się powodzi.Gdy po latach rozłąki spotykają się ponownie oboje są w szoku.Uczucia jakimi darzyła chłopaka odżywają,jednak Lily jest w związku z Ryle’m a ich relacja z każdym dniem jest poważniejsza.

Wydaje się,że związku Lily i Ryle’a nic nie może zniszczyć,jedno wydarzenie jednak wiele zmienia…

To, że ktoś cię krzywdzi, nie oznacza, że możesz tak po prostu przestać go kochać. To nie czyny sprawiają najwięcej bólu, lecz miłość. Gdyby czynom nie towarzyszyła miłość, ból byłby trochę łatwiejszy do zniesienia.

Idealne życie dziewczyny w jednej chwili się zmienia.To co kryje się za wspaniałym życiem Lily i Ryle’a dostrzega jedynie jej dawny przyjaciel.Kiedyś to ona była jego azylem a teraz nadszedł czas,żeby Atlas się odwdzięczył.

Czy Lily popełni błędy matki i da kolejną szansę Ryle’owi?Czy będzie w stanie żyć pod jednym dachem z człowiekiem,któremu nie może ufać?Czy będzie potrafiła żyć ze swoim oprawcą?

„It Ends with Us” to książka ,która pokazuje nam z czym zmaga się wiele kobiet na całym świecie.Przemoc domowa jest bardzo częstym zjawiskiem w naszym społeczeństwie.Czasami nie wiemy jak zareagować wiedząc,że za ścianą jakaś rodzina przeżywa dramat.Wiedząc,że dzieci widzą jak ojciec bije matkę.

Ludzie często nie mogą zrozumieć, dlaczego kobiety nie odchodzą. A gdzie się podziali ci, którzy nie mogą pojąć, dlaczego mężczyźni stosują przemoc? Bo czy to nie mężczyźni powinni ponosić całą winę?

Colleen Hoover podpowiada nam,że nie zawsze kobieta ma siłę,żeby prosić o pomoc.Nie każda ma odwagę postawić się swojemu oprawcy.Autorka wzbudza do refleksji,zadania sobie pytania:Czy ja byłabym/byłbym w stanie pomóc?

Ta powieść niesamowicie mnie wzruszyła ale również napełniła moje serce nadzieją.Czytałam ją z zapartym tchem,nie mogłam się od niej oderwać.Zabrałam ją do pracy aby w trakcie przerwy ją chwycić i poznawać dalsze losy Lily.

Przyznaje,że od samego początku polubiłam główną bohaterkę,sama nie miałam zbyt szczęśliwego dzieciństwa i w dużym stopniu utożsamiłam się z nią.Rozumiem wiele jej zachowań,podziwiam za odwagę.Lily to dziewczyna,która mimo bólu,złamanego serca potrafiła postawić granice,których wiele dzieci z rodzin dysfunkcyjnych nie potrafi.

[...] najgorsze co możesz zrobić, to stracić z oczu granicę swojej wytrzymałości.

W całej powieści brakowało mi jednak osoby Atlasa Corrigana,którego poznajemy głównie,dzięki pamiętnikowi Lily i jej wspomnieniom.Jego postać od samego początku przypadła mi do gustu,okazała się wspaniałym człowiekiem,dobrym i oddanym przyjacielem.

Autorka napisała szczerą,wzruszającą powieść,która łamie serce czytelnika na wiele drobnych kawałków,żeby ofiarować mu zakończenie,które skleja je z powrotem w jedną całość.

„It Ends with Us”to powieść,która ukazuje okrutną prawdę o życiu,jest napisana z sercem a emocje w niej opisane są prawdziwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>